Česká mincovňa dobyla Českú knihu rekordov s Českým levom

15.6.2021

Najväčšiu sériovo vyrazenú zlatú mincu v Českej republike si ako rekord v pondelok doobeda na svoj účet pripísala Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou. Táto unikátna razba mincí s hmotnosťou 5 kilogramov rýdzeho zlata na seba strhla veľkú vlnu pozornosti. Už v čase razby boli všetky mince z desiatich možných zarezervované. Po investičnom zlate, ktoré nie je zaťažené DPH, je hlad nielen v českých krajinách.

 

 

„Za zatiaľ najväčšiu mincu, ktorú sme razili, jej  majiteľ zaplatí sedem miliónov korún,“ poznamenal obchodný riaditeľ mincovne Aleš Brix s tým, že v ten deň ráno sa len cena materiálu na svetových trhoch pohybovala na 6,3 milióna korún. Čisto teoreticky by sa s takou mincou dalo aj zaplatiť, pretože nesie nominálnu hodnotu 40 000 novozélandských dolárov a tamojšia banka musela jej razbu aj schváliť a na averze preto nájdete i portrét Alžbety II.


Obrovský Český lev je úctyhodný nielen svojou váhou, ale tiež ďalším primátom. „Obsahuje najnovší bezpečnostný prvok, razený hologram v tvare štítu umiestený v dolnej časti reverznej strany mince. Tento hologram je nielen ochranným prvkom, ale tiež okrasným,“ upozornila na ďalší unikát hovorkyňa mincovne Lenka Klimentová s tým, že toto riešenie získalo svoje pomenovanie anglickou slovnou hračkou CZECH SECURITY CHECK.

 

 

Samotnej razbe, ktorá trvala len pár desiatok minút, ale predcházali desiatky ba stovky hodín prípravy. „Bol som od rána veľmi nervózny. Môžete mať niečo desaťkrát vymyslené, ale vždy je to raz po prvýkrát,“ vydýchol si pri ukladaní vyrazenej mince s poradovým číslom 1 do špeciálného kufra výrobný riaditeľ  Českej mincovne Stanislav Bachtík.


Myšlienka raziť väčšie priemery ako zvyčajných 90 milimetrov a väčšie hmotnosti ako 1000 gramov vznikla zhruba pred tromi rokmi. „V období práce na vysokohmotnostej minci pre ČNB, s hmotnosťou 130 kilogramov zlata, ktorá však vznikala metódou gravírovania, sme zistili, že medzi investormi by o vyššie hmotnosti, ako je zvyčajné, bol záujem a táto cesta je perspektívna,“ vysvetlil Bachtík. Pre Českú mincovnu to však znamenalo nielen zaobstarať na zákazku vyrobený lis. Len testovanie spojené s výrobou a implementáciou hologramu na zlato zabralo veľký kus času.


„Vykonaná práca na celom procese je obrovská. Veľmi ďakujem celému tímu, ktorý sa na vývoji podieľal, od CNC pracoviska cez ryteckú dieľňu až po prácu našich technológov,“ pochválil tím Českej mincovne výrobný riaditeľ s tým, že razba musela prebehnúť na „prvú dobrú“.


Zápis do Českej knihy rekordov, ktorý sledoval aj zástupca agentúry Dobrý den, tak patrí nielen päťkilovej minci samotnej, ale aj všetkým, ktorí sa na jej vzniku podieľali. Český lev je odpradávna symbolom sily a odvahy. Vďaka Českej mincovni sa stal v pondelok tiež nositeľom bohatstva a prosperity s puncom českého rekordu. Na ako dlho? „Do konca minulého roku si trúfam povedať, že pokoríme vlastný rekord razbou v dvojnásobnej gramáži,“ prezradil Stanislav Bachtík.

 

Česká mincovna
Loading...