Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Staromestská poprava proof

Séria štyroch strieborných dvojuncových mincí Staromestská poprava proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
509,00 €
vrátane DPH

Staromestská poprava

Staromestská poprava – známa tiež ako poprava 27 českých pánov – bola nebývalo krutou odplatou za povstanie protestantských českých stavov, ktoré bolo namierené proti panovaniu katolíckych Habsburgovcov. Jednu z najtemnejších udalostí českých dejín, ktorá sa odohrala pred 400 rokmi, pripomína séria štyroch strieborných mincí Českej mincovne. Každá minca je vyrazená z dvoch trojských uncí rýdzeho striebra vo vyhotovení piedfort – to znamená, že mince majú oproti tradičným razbám dvojnásobnú hrúbku.

Séria vás zoznámi s aktérmi, miestom konania aj tragickými následkami staromestskej popravy:

  • Kat Mydlář – Vykonanie popráv bolo zverené Janovi Mydlářovi, ktorý stál na okraji spoločnosti, ale dokázal si získať úctu a uznanie. Náplňou jeho remesla bolo stínanie hláv a vešanie odsúdených, ale tiež mučenie. Nezáležalo na tom, či bol človek obyčajný či urodzený – profesionál vykonal svoje.
  • Staromestské námestie – Popravné pódium s klátom a povrazom vyrástlo priamo pod oknami Staromestskej radnice, kde odsúdení strávili svoju poslednú noc. Kruté divadlo prilákalo tisíce zvedavcov a na dodržiavanie poriadku dohliadalo vojsko.
  • Českí páni – Väčšina predstaviteľov porazeného stavovského povstania zostala v českých krajinách s nádejou, že cisárova odplata bude mierna. Zmýlili sa a kat poslal na druhý svet 3 odsúdených stavu panského, 7 rytierskeho a 17 meštianskeho.
  • Doba temna – Po porážke českých stavov stíhala český národ jedna tragédia za druhou. Cisár Ferdinand II. zrušil platnosť Rudolfovho majestátu, ktorý zaručoval náboženskú slobodu, a položil základy habsburského absolutizmu.

Autorom všetkých štyroch mincí je medailér Mgr. Zbyněk Fojtů. Jednotlivé reverzné strany predstavujú Jana Mydlářa s nástrojmi smrti – štyrmi mečmi, popravným klátom a povrazom; Staromestskú radnicu s popravným pódiom; svištiaci meč, ktorý za sebou necháva mená popravených; Ferdinanda II., habsburského orla a rozťatý Rudolfov majestát. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, ich averzné strany nesú jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2021. To všetko je doplnené o staromestský chodník s dvadsiatimi siedmimi krížikmi.

Štvordielny komplet mincí je uložený do luxusnej
drevenej škatuľky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75874-751
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
248,8 g
Priemer
37 mm
Balenie
Drevené etui - svetlé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...