Mosadzná medaila "Děkujeme"

Mosadzná medaila "Děkujeme"

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2020
Cena
9,40 €
vrátane DPH
Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Čaká nás ešte veľa sĺz, potu a odriekania, než porazíme koronavírusovú pandémiu. Napriek tomu je už teraz načase poďakovať sa všetkým, ktorí sa na boji so zákernou chorobou podieľajú, a v spolupráci s Českým červeným krížom preto Česká mincovňa pripravila špeciálny projekt - emisiu pamätnej medaily s výnimočným príbehom.

Dobové konvencie diktovali, aby sa vydala a venovala sa materským povinnostiam, ale Angličanka šľachtického pôvodu Florence Nightingalová, ktorá sa narodila pred rovnými 200 rokmi, sa rozhodla, že svoju lásku a starostlivosť venuje celému svetu. Do dejín vstúpila ako priekopníčka ošetrovateľstva, ktorá zachránila mnoho životov vo vojnových lazaretoch aj civilných nemocniciach. Z jej prelomových metód čerpáme dodnes a je len príhodné, že jej môžeme vzdať hold v roku, keď svet zasiahlo vyčíňanie koronavírusu. Medaila však nie je len spomienkou na preslávenú „dámu s lampášom" (ako ju prezývali ranení vojaci), ktorá sa dňom i nocou starala o potrebné. Slúži tiež ako poďakovanie všetkým - profesionálom i dobrovoľníkom - , ktorí dnes po vzore Florence Nightingalovej robia zo sveta lepšie miesto.

Averzná strana razby, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, predkladá portrét Florence Nightingalovej inšpirovaný dobovou fotografiou, jej meno a životopisné údaje 1820 - 1910. Na pozadí je umiestnený symbol Červeného kríža. Reverznú stranu potom bezo zvyšku vypĺňa slovo DĚKUJEME vo veľkom počte svetových jazykov.

Z ceny každej predanej mosadznej medaily 70 Kč venujeme  Českému červenému krížu, ktorý je patrónom emisie a ktorý by bez inšpirácie nezištnou ošetrovateľkou možno nikdy nevznikol. Nákupom prispejete na dobrú vec a zároveň rozšírite svoju zbierku o mimoriadny kúsok. Pokiaľ chcete sa poďakovať niekomu, kto vám pomohol v ťažkých časoch, potom môžete medailu použiť ako darček - pre tento prípad je umiestnená do špeciálneho balenia, kam je možné vpísať venovanie...

Špecifikácia

Číslo
31608-810
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Mosadz
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
24 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...